sobota, 11 grudnia 2010

Dywersyfikacja.


Podstawą sprawnego funkcjonowania Sektora Energetycznego w warunkach pokoju jak  i w wypadku zagrożenia wojennego jest DYWERSYFIKACJA. Doskonałym polem działania w tej kwestii jest tak zwana „mała energetyka” tj. elektrociepłownie i ciepłownie miejskie.

Ze względów klimatycznych Władze zobowiązane są zabezpieczyć swoich obywateli w okresie zimowym w ciepło. Do tego celu w ramach szeroko pojętego Sektora Energetycznego jest CIEPŁOWNICTWO, wzorcowo rozwinięte na terenie całego naszego Kraju.

             
Prawie w każdym mieście są Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej działające jako ciepłownie lub elektrociepłownie. Na zachodzie Europy tego typu zakłady opalane paliwem stałym zostały zamienione z górą 25 lat na małe przy osiedlowe zakłady opalane gazem ziemnym lub olejem opałowym. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że zabezpieczają one w ciepło mieszkańców w sposób efektywny i zgody z tendencjami UE.

Traktując sprawę pobieżnie, wydaje się, iż jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji ze względu na zobowiązania międzynarodowe począwszy od Protokołu z Kioto a kończąc na dyrektywach obowiązujących nasz Kraj jako członka UE.

Nasz Zespół Autorski WNM, opracował szereg urządzeń chronionych w UP RP, stanowiących elementy Technologii rozwiązujących:

1.    problemy szkodliwych emisji;
2.    modernizację starego typu ciepłowni;
3.    adaptację kilkunastu istniejących ciepłowni do Termicznego Przetwarzania Odpadów- TPO;
4.    problem gazyfikacji;
5.    dywersyfikacji Sektora Energetycznego;

6.    obniżenie kosztów instalacji sekwestracji CO2;


Gazyfikacja paliwa stałego:

Problem gazyfikacji został szczegółowo rozpracowany w ubiegłym stuleciu począwszy od małych kolumienek produkujących „Holzgas” dla pojazdów samochodowych do dużych reaktorów produkujących „syngas”(gaz syntezowy), będący źródłem komponentów do produkcji nowoczesnych paliw płynnych.

Technologia oparta na piecu obrotowym „SPINA” (Zgłoszenie do UP RP) spełnia warunki adaptacji starego typu kotłowni do:

a)     ograniczenia szkodliwych emisji, spełniając warunki dopuszczalnych norm uzyskując:

        - sprawność powyżej 52%,
        - skuteczność odsiarczania 96%,
        - odazotowania spalin 90%,
        - maksymalne ograniczenie emisji metali ciężkich do atmosfery,
        - likwidację dioksyn i furanów,
        - usuwanie-przekształcanie 
CO2

b)    termicznego przetwarzania odpadów TPO,

c)     gazyfikacji spalanego materiału (węgla lub odpadów),

d)    spalania lub sprzedaży wyprodukowanego gazu syntezowego,

W tym miejscu należy z całą mocą podkreślić i zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo gazyfikacji węgla w złożu! Pomijając wielkość niezbędnych środków do uruchomienia instalacji, często powołując się na opracowania publikacji branżowych, osiągnięć w RPA, USA, itp., pomija się zagrożenia i katastrofy, które już nastąpiły. Np. w USA ewakuowano całe miasto! (miasto Centralia znajduje się w hrabstwie Columbia w stanie Pensylwanii, w Stanach Zjednoczonych. Złoże pali się od maja 1962 roku a pożar potrwa jeszcze co najmniej 250 lat). W naszych złożach nie tylko w kopalniach tzw. gazowych, ale po przekroczeniu głębokości 1000 metrów mamy do czynienia z metanem w bardzo dużych ilościach, stąd trudno przewidzieć efekt gazyfikacji w złożu.

Dywersyfikacja produkcji energii elektrycznej i komponentów paliw płynnych:

Omawiane zakłady cieplne stanowią ogromny potencjał energetyczny w zakresie:

1.    produkcji energii elektrycznej;
2.    produkcji gazu syntezowego, stanowiącego źródło:
      a)     palnego materiału, produkującego „czystą energię”;
      b)     komponentów do nowoczesnych paliw płynnych;

Obowiązujące Dyrektywy UE w pełni sprzyjają rozwinięciu przedstawionych propozycji w skali całego Kraju, „zmuszając” ciepłowników do wdrożeń instalacji BAT (ang. Best Available Techniques-Najlepsze Dostępne Techniki). Spalając odnawialne nośniki energii np. odpady lub produkując „zieloną energię”, każdy zakład uprawniony jest obligatoryjnie do produkcji energii elektrycznej, natomiast PSE zobowiązane są do zakupienia tejże energii po preferencyjnych cenach.

Realizując zasygnalizowany Program dochodzimy do DYWERSYFIKACJI Sektora Energetycznego w Polsce. Odrębną kwestią jest jednak zainteresowanie decydentów tym tematem.

Pozdrawiam: Janusz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz